Magazin Ljubav i Brak

PRVI BiH MAGAZIN ZA LJUBAVNO I BRAČNO POSREDOVANJE

Pojam dobrog braka

by | dec 30, 2020 | Magazin

Imati dobar brak, nije stvar sreće, a ni sudbine. Dobar brak je u osnovi, naša vlastita kreacija i zasluga, isto kao i onaj loši. U bračnom bukvaru ova prosta činjenica jeste polazna stavka na putu dugog, i ako se bar malo potrudimo, lijepog učenja. Kada naučimo ovo prvo bračno slovo, onda ide sve mnogo lakše.

Krenimo od praktičnih situacija kada postaje neophodno uzeti bukvar u ruke i naučiti neke vrlo jednostavne stvari, koje su nam vremenom izmakle iz vida. Prvi problem, ili kako to mnogi vole nazvati, nepomirljive razlike, obično nastaju u trenutku kada “padnu maske”. To je onaj trenutak kada iz ljubavne veze, u kojoj provodimo uglavnom trenutke koje smo unaprijed svjesno odredili kao lijepe, uplivamo u bračni život u kojem odjednom, samo ljubav nije više dovoljna, a ni najvažnija. Naravno, nije isto kada se sa romantično provedene večeri vratimo svako u svoj stan, i kada cijelo vrijeme provodimo zajedno pod istim krovom, gdje nam ne prijaju baš sve navike partnera, koje, ponekad vidimo kao mane. Odjednom, sve je tako komplikovano.

No, uprkos nedvojbenosti ove tvrdnje, brak ne bi trebao biti toliko kompliciran koliko mnogi parovi ističu. Naime, život udvoje zahtjeva neke socijalne vještine koje zahtjeva i odlazak u školu, na posao, druženje s ljudima…ako smo uspješno savladali osnovne socijalne vještine, morali bismo savladati i život u braku. Dakle kada je riječ o životu u dvoje, problemi i prednosti trebali bi se međusobno kompenzirati. Ipak, nitko razuman nikada nije tvrdio da je život udvoje lak, pa nije loše znati i što stručnjaci ističu kao važne komponente braka, odnosno veze(osim ljubavi, koja bi trebala biti osnova).

Riječ poštovanje po mnogim je stručnjacima osnova za sve ljudske odnose, a upravo nedostatak poštovanja vide kao osnovni uzrok problema među ljudima. Kada govorimo o poštovanju, tada ne mislimo na pristojnost i respekt prema autoritetima, čemu uče većinu nas, nego na prihvaćanje drugih i postavljanje prema njima kao prema visokovrijednim bićima, jednako vrijednima kao što smo i mi sami. Iako teorija poštovanja može zauzeti (i zauzima) tone psihološke literature, poštovanje se može i ukratko ilustrirati.

Poštovati drugu osobu znači ne upadati joj u riječ, ne govoriti joj stalno što da čini(jer joj tako pokazujemo da ne vjerujemo njenim procjenama), pustiti drugoga da učini što misli da treba i da se odgovorno nosi sa svim dobrim i lošim posljedicama svojih postupaka. Poštovati drugu osobu ne znaći šutjeti i klimati glavom: slobodno recite što mislite, ali naglasite :”ja mislim, a ne tvrdim”, te drugoj osobi ostavite da se s vama složi, ili ne.

Navešćemo nekoliko osnovnih socijalnih vještina, koje prema uglednom hrvatskom psihijatru, koji je dugo godina analizirao bračne zajednice, istakao kao presudne za formiranje i održanje dobrog braka.

– tolerantnost, koja jednostavno u praksi znači prihvatanje druge osobe onakve kakva je

– pomaganje podrazumijeva obostrano davanje i primanje

– umjerenost čija je svrha vođenje računa o podjednakom učešću partnera u bračnim događajima

– pravednost znači da se brak ne održava samo na račun jedne strane, a u korist druge

– kreativnost bismo trebali neizostavno i stalno razvijati u braku, jer jednoličnost je veliki neprijatelj zajedničkog života. Važno je da se u braku uvijek događa nešto novo, da se par međusobno obogaćuje novim idejama, promjenama i prijedlozima.

– mudrost podrazumijeva vođenje ne samo srcem nego i mozgom, odnosno, da probleme analiziramo racionalno i isto tako razmatramo i njihovo rješenje.

– vjernost i lojalnost su većini lako razumljivi, ali ona kreće od nas samih.

Ništa od ovoga nije pretjerano teško da ne bismo mogli i naučiti.

Naravno, sve je mnogo lakše, kada ste naslijedili stan, imate posao i dobre plate, ali ni tada ne postoji garancija da će brak biti dobar i srećan. Parafraziraćemo doktora Brajšu: “Ono što vrijedi za drugi zakon termodinamike, to vrijedi za odnose i u braku. Brak ima tendenciju da s vremenom postaje sve lošiji i onda kada se ne čini nešto loše, ali se ne radi ni na poboljšavanju. Međusobno neuvažavanje je najveći neprijatelj svakoga braka. Najuspješnija prevencija prijeteće rastave braka je jačanje pozitivnih strana braka, pokazivanjem interesa za partnera, iskazivanjem nježnosti prema njemu, davanjem na znanje da mislimo na njega, cijenjenjem onoga šta imamo, saradnjom s partnerom, suosjećanjem s njim, njegovim prihvaćanjem, humorom u bračnim odnosima, stalnom ućestalom spolnošću, i međusobnim dijelenjem radosti i veselja. Sve što želimo da traje, mora se održavati. Auto i kućne strojeve servisiramo, kuću ili stan stalno popravljamo i obnavljamo, sebe zdravstveno kontroliramo i ako treba liječimo, a samo brak očekujemo vječnim i kvalitetnim bez ulaganja i održavanja! To je iluzija koja nanosi najviše štete brakovima i priprema put prema razvodu braka. Pogrešno je misliti na brak i baviti se njime tek kada u njemu više nismo sretni. Tada je već kasno! Na braku treba raditi dok smo još u njemu sretni i zadovoljni, dok se još volimo, uvažavamo, želimo i trebamo.

Vaša redakcija